17. 4. 2011

4. den – Velká čínská zeď

Pro cestu na Velkou zeď jsme se rozhodli nevyužít standardní možnosti dojet hromadnou dopravou nebo naopak předraženým busem z hotelu na klasické opravené sekce Zdi (Badaling), kde se denně vystřídá na tisíce turistů. A vybíráme více soukromého tour operátora (https://www.greatwallhiking.com// dokonce jsme byli zmíněni v návštěvách), který za celkem vyšší cenu (nakonec 130 USD na jednoho) slibuje návštěvu neopravené i opravené sekce zdi, klidný soukromý výstup bez zastávek v suvenýr shopech a podobných turistických pastí. Ještě před odletem z Prahy se dozvídáme, že v naší výpravě budou další dva kolegové (je to podáno jako žádost jestli nám to nevadí) jelikož takto budeme čtyři a tím se i snižuje cena za jednoho tak nám to ani nevadí ☺ Vybíráme trip z Jiankou do Mutianyu, která má trvat kolem pěti hodin pochodu a další 4 hodiny na cestu (dohromady tedy celý den).



Na hotelu nás ráno vyzvedává náš průvodce a spolu s řidičem vyjíždíme na dvou hodinovou cestu ke Zdi (náš začátek je cca 70 km severně od Pekingu). Po hodině a půl absolvujeme zastávku ve vesnici (zatrne ve mě jestli toto není ona slibovaná nezastávka kvůli nákupům), nakonec absolvujeme pouze obhlídku vesnice a vítanou možnost „odskočení si“. Po dalších třiceti minutách zastavujeme pod kopcem, dostáváme vodu, tyčinku a turistické hole. Jelikož jsme byli již zásobeni z „domova“ tak si vybíráme to nejlepší a vyrážíme na cca hodinu a půl dlouhý pochod ke zdi. Jde se místy opravdu příkrým kopcem, ale postupně se nám odhaluje nádherný pohled na Zeď, jako celý týden máme štěstí na počasí a je nádherně modro, a tak závěrka foťáku dostává opět znatelně zabrat a každý výškový metr a tím pádem o 1°jiný pohled na Zeď musí být zaznamenán.




Po vyčerpávajícím pochodu se dostáváme přímo k oné Zdi a po velice provizorních schůdkách (resp. naházených cihlách) šplháme nahoru a konečně zažíváme pohled na okolní kopce ze sedla 8000 km dlouhé Zdi.

Dalších pět hodin probíhá ve znamení cesty po Zdi, místy náročný pochod, jelikož Zeď si opravdu nebere servítky a jde rázně po hřebenu ať je zvrásněn jakkoli – člověka při tomto pochodu až zamrazí při myšlence jak tato stavba byla budována a materiál dopravován. Cestu si občas zpříjemňujeme svačinou a odpočinkem na focení. Po cca třech hodinách vstupujeme na opravenou část Zdi (míjíme značku, která pochod po neopravené části Zdi činní zakázaný, ale při našem nástupu na Zeď jsme jí neviděli, takže jsme z obliga:) Změna je vskutku vidět na první pohled, místy rozpadlé části Zdi a pobořené hlídkové věže střídají perfektně opravené chodníčky a rekonstruované střelnice. Cesta je díkybohu celou dobu z kopce a tak s úsměvem míjíme pět zcela vyčerpaných turistů. Po tom co cca třicet minut v kuse jdeme extrémně prudké schody dolu, víme proč (oba nás pak další dva dny bolí z tohoto sestupu kolena) a jsme rádi za naší relativně výškově vyrovnanou cestu.



Jediné překvapení nás čeká po příchodu k lanovce (ano na opravenou část si můžete dojet lanovkou – kdo by to chodil), zjišťujeme, že lanovka je kvůli údržbě zavřená a tak nás čekají další...ano po této cestě už je budete znát velmi dobře...schody a cca 45 minut sestupu po nich, naše kolena dostávají opravdu zabrat, ale za chvíli již stojíme na parkovišti a ujíždíme směrem k pozdnímu obědu / večeři. Zde se výběru jídla ujímá náš průvodce a dostává se nám představy o tom jak vypadá čínské hodování – spousta jídla, rýže, hůlky čínské pivo a ujídání od každého trochu – ano k tomu jsou ty otáčecí stoly, které známe z naších „čín“. Je dlužno říci, že pravděpodobně pod tlakem nečínských turistů je toto jediná čína, která se podobá našemu standardu-chuti a musíme říci, že i vzhledem k předešlému putování, byla jedním slovem lahodná. Po jídle následuje dvouhodiná cesta zpět na hotel, které využíváme k pozorování specifik čínské dopravy. Večer už jen uleháme do postelí a přemýšlíme kolik schodů jsme to asi ušli.


Z osobní zkušenosti mohu výše zmíněnou společnost doporučit, sice jsme měli štěstí, že díky nefunkční lanovce, byla Zeď v podstatě prázdná (komu by se chtělo šlapat ty schody), ale podle fotek od jiných to na opravené části je opravdu „maso“ a ne jen proto doporučuji využít možnost projít si kus takto soukromě, i když cena je samozřejmě násobně vyšší. My jsme si tento trip velice užili a byl to jednoznačně jeden z nejhezčích zážitků v Číně.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Mohlo by se vám líbit...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...