Cestopisy, cestování a informace z Austrálie, Ameriky (USA), Kanady, Aljašky, Pekingu (Čína), Skotska, Jihoafrické republiky (JAR), Havaje (Hawaii), Mexika, Peru a Ohňové země a Antarktidy.
Fotky jsou zde !
Napiště nám na adamiveta@gmail.com
V pravé části naleznete nový odkaz "Interaktivní mapa", po kliknutí se zobrazí mapa s místy, která jsme navštívili. Po kliknutí na připínáček se Vám zobrazí odkaz na příslušný článek blogu a odkaz do odpovídající části galerie.
Doufáme, že Vám toto umožní se rychleji dostat tam kam potřebujete :)
Jak již název napovídá, rádi bychom se s Vámi podělili o zážitky a (snad) užitečné typy více jak dva měsíce po našem návratu. Bohužel Iveta se nějak nemá k tomu zapracovat poslední část naší cesty (tedy Grand Ocean Drive a hlavně Dvanáct apoštolů), takže přejdeme rovnou nakonec naší cesty:)
Nápad vyjet do Austrálie vznikl chvíli po mém návratu ze studií v USA (tedy leden), zhruba v tu dobu jsme sehnali další dva odvážlivce (Pavlu a Michala:) a začali plánovat cestu. Vězte, nevězte, začalo to nad Googleearthem (http://earth.google.com/) a hledaným výrazem „Australia“. A prvotní plán vyjet z Melbourne nahoru a pak středem dolu. Pokud se podíváte na mapu naší cesty, zjistíte, že to i tak nakonec dopadlo. Za dva úžasné měsíce strávené v Austrálii jsme ujeli skoro 12 000KM a to dvěma auty, jeli jsme na dvou lodích, potápěli se, jezdili džípem v písku, cákali vodu na posuma, vyháněli z kempu varana, autem sestřelili jednoho dravce, snědli bezpočet nudlových polívek a hlavně si užili hodně zábavy.
Nebudu Vám tu popisovat, co všechno jsme dělali (to už jsme navíc trošku udělali), jelikož to je zcela na Vás. Když jsme byli u strejdy v Melbourne, lákal nás na lyžovačku, přičemž o dvacet dní později jsme se potápěli se žraloky. Austrálie nabízí mnohé, je jenom na Vás co si vyberete. Vše co musíte udělat je koupit si letenku (my použili http://www.australiaonline.cz/) a vyrazit. Nic víc, nic míň a věřte, stojí to za to!
Pro ty z Vás, které zajímají fakta (a ne jenom věty „kup letenku a leť“ – taky nám takové nepřišly moc návodné a v naší předodletové mizérii prospěšné:), uvádím pár faktů o naší cestě:
Letenka: Praha – Soeul – Melbourne – Soeul – Praha. V termínu 22.7 – 22.9 (s 5 denním stopoverem v Soeulu) nás vyšla na 36 000 a to byla kupována v únoru. Pokud jen trochu můžete vyražte mimo hlavní sezonu – stačí na začátku června a letenka vyjde o 10 000 míň.
Auto: auto jsme kupovali v bazaru, z původní ceny $5200 jsme se dostali na $4300. Důležitá rada, pokud můžete (netlačí Vás tak jako nás čas) přijeďte do Austrálie o pár dní (dal bych tomu týden až deset dní) dříve a kupte auto od soukromníka. Takových klasických držáků (jako byl náš Falcon:) se prodává mnoho a seženete je za poloviční cenu než v bazaru. Co se týče prodeje, zde jde hlavně o štěstí, pokud budete prodávat soukromníkovi, může se na Vás usmát štěstěna první den nebo taky nikdy. My jsme šli opět do bazaru a za naše auto dostali $1300, což je docela provar, ale co naděláte.
Ubytování: bydleli jsme téměř výhradně v kempech, bohužel v určitých částech není konkurence velká, takže musíte vzít zavděk s tím co je. Ceny se pohybují od $20 - $30 za dva (auto + stan + dvě osoby) a kvalita je různá. Někde narazíte na pěkný kemp se super sprchami, TV místností, BBQ a někde budete rádi za plácek, kam jde zapíchnout kolík. Občas jsme šli do motelu – vyjde zhruba na $60-$70 za dva, úrovní klasický motel, tak jak jsou znát z amerických filmů nebo Ameriky :)
Strava: Zde je čistě na Vás kolik chcete vydat. Jako všude platí, že nejlevněji jíte, když si sami vaříte. My vybaveni skvělým $40 dvou plotýnkovým vařičem a naší milou 9kg plynovou bombou (důležité info: pokud nechcete plynem topit a ještě na něj jet, nekupujte si takhle velkou bombu, plně stačí nějaká malinká 1-2kg. Ta 9ka je velký macek a spotřebujete z ní sotva dvě kila – a to jsme vařili každý den). Restaurace a fastfoody jsou podobné jako u nás. Ceny zhruba od $6 dolarů výše.
A to je vše :), chtěl jsem tento post udělat relativně krátký v čistě informativní. Pokud byste rádi jakékoli informace, obraťte se na nás na adamiveta@gmail.com a rádi Vám odpovíme. Stále platí pozvání do naší galerie a o příštích letních prázdninách platí pozvání na náš blog - pokud vše dopadne tak jak má, podíváme se společně do Ameriky a Kanady (ideálně i na Aljašku).
Naše nejoblíbenější fotky (budou vydány i "knižně"):
Ráno vyrážíme do muzea, kde v rámci prohlídky můžeme nakouknout i do domečků vykutaných ve skále. Ve skále je i většina obchodů a díky tomu můžou místní obyvatelé vydržet teploty okolo 50 °C. Nakupujeme opálky a jedeme směr Port Augusta. Cestou narážíme na plno solných jezer, které z dálky vypadají jako plné vody. Stavíme u jednoho z nich (Lake Hart) ale jsou tam jen vysušené krystalky soli. Dneska se nám stala jedna velmi nepříjemná a smutná událost. Když zastavujeme na benzínce doplnit palivo, tak zjistíme, že nám asi nějakou dobu stíral zadní stěrač (nevidíme na něj kvůli přeplněnému kufru). No, a na zadním stěrači jsme měli umístěnou naši českou vlaječku, která s námi ujela přes 10 000 km, a která se nám po cestě někde vytrousila. Tak jsme z toho byli nešťastní. Sice jsme měli původně 2 vlajky, ale tu druhou jsme věnovali Vlastíkovi, tak snad ji alespoň on doveze v pořádku do Tasmánie.
Ráno se chceme rozloučit s Vlastíkem a Jožkou (manželka), ale zrovna dorazil náhradní díl a tak Vlastík odběhl do autoservisu. Loučíme se tedy jen s Jožkou a vyrážíme na cestu. Přejíždíme další hranice, tentokrát South Australia. Asi 30 km před Coober Pedy zajíždíme na The Breakways. Jedná se o chráněnou oblast, kde se dřív těžily opály. Je odtamtud celkem pěkný výhled. Dorážíme konečně do Coober Pedy – „města opálů“. Jedná se opravdu o malinké město, kde je spousta aboriginců. Kromě 2 muzeí a snad 30 obchodů s opály tam opravdu nic není. Zacházíme na pizzu, a dáváme si do dvojice jednu large velikost… je opravdu veliká, že se nám si jen stěží podaří sníst.
Ráno vyrážíme pozorovat východ slunce. Je trochu pod mrakem, ale občas sluníčko vysvitne. Západ se nám ale líbí víc, možná za jasného počasí je to lepší… Chceme jít na Uluru, ale je kvůli větru zavřená, tak děláme okružní 9,4 km dlouhou procházku kolem. Na spoustě místech se nesmí fotit-aboriginské ženské a mužské tajnosti. Moc nechápeme proč, jelikož tam jsou jen občas díry ve skále. Odpoledne je climb otevřený, tak se Pája s Míšou pokoušejí jít nahoru. Ale po menších závratích to vzdávají. Adam s Ivet jdou mezitím na písečnou dunu, ze které se vyklube jen písečná cestička odkud je videt na Uluru. Podruhé jdeme na západ slunce, tentokráté s malinkými mráčky nad horou, které slunce zbarví do růžova.
Ráno za slunečného počasí vyrážíme do Kings Kaňonu, kde se vydáváme na 7,2 km dlouho procházku. Nejdříve musíme zdolat stoupání a pak už se jde po vršku kaňonu. Občas jsou nějaké mostíky, jezírko, a Adam vyčetl v průvodci o tajném místě, kam už se z Čech strašně těší. Zrovna se tam ale nesmí, kvůli regeneraci krajiny. Počkáme, až odejde ranger, který se tam zrovna nachomýtl a Adam jde prozkoumat terén. Pár metrů po pravém břehu jezírka se nám otevřel pohled přímo z prostřed kaňonu. No, vážně to stálo za to!
Hned po ránu dorážíme k Ďáblovým kuličkám (asi 100 km za Tennant Creek). Počasí nám přeje a máme úplně modrou oblohu. Většina z nich má opravdu tvar kuličky (no, spíše vajíčka). Jsou fakt nádherný, tak se prodíráme kam se dá a fotíme… Dost prolézání a hurá do Alice Springs.
Ráno vyrážíme s Cairns zpět do Townsville a pak do vnitrozemí. Mělo by to být nejrychlejší, ale jelikož jsou na cestě samé Road worky, tak věčně stavíme. Z pětiminutové výměny stěračů se stane asi hodinová záležitost, ale nakonec je vše v pořádku a můžeme jet dále. Všude jsou jen samé třtinové lány, které občas (opravdu jen občas) střídají banánovníky. Zakempováváme v Charters towers, kdy se jdeme ráno podívat na Towers hill na východ slunce. Začíná být vedro, což by bylo fajn, kdybychom nebyli asi 1000 mil od jakékoliv vody a hlavně nám fungovala v autě klimatizace (asi nějak došla náplň a nechce se nám ji kupovat). Připadáme si jak v sauně, odrážíme kobylky a jedeme vstříc rudému centru. Po cestě potkáváme road trainy (obrovské náklaďáky až s třemi návěsy) doprovázené policejními auty. Jelikož zabírají oba pruhy, musíme vždy sjet na krajnici a čekat (a fotit:-)). Bohužel toho cestou moc k vidění není, takže jen jedeme a jedeme. Přejíždíme hranice Northern Territory, kde je nejvyšší dovolená rychlost 130 km (škoda, původně byla neomezená a dokonce od té doby co zavedly limit je více nehod, tak snad to zase zruší). I když ono to stejně asi moc lidí nedodržuje...:-) Dojíždíme do městečka Three Ways (Tři cesty) a jak název napovídá opravdu tam není nic jiného než křižovatka a tři cesty (do Darwinu, Alice Springs a Townsvillu). V průvodci jsme vyčetli, že by tu měl být monument Winstona Churchilla (to jsme si nemohli nechat ujít, když ho máme před školou), ale ani na informacích o tom nic nevěděli. Tak jsme se zajeli alespoň podívat na památník Johna Flynna, zakladatele Flying doctors (létajících doktorů).
Nad ránem dojíždíme do našeho nejsevernějšího bodu naší výpravy, do „slunného“ letoviska Cairns. Co se týče oné slunnosti, sice má být stát Queensland nejvíc slunným místem na světě, s pěknými 330 dny kdy slunce opravdu svítí, nám se tyto dny zázračně daří minout a máme tu pod mrakem. První den v Cairsnu nalézáme kemp ($39/noc), chvíli po příjezdu ale shledáváme, že tento kemp není úplně ideální, a že určití spoluobčané (aboriginci) ho používají jako svůj stálý domov. Takže občas špína a všudy přítomní „kolegové“ koupající psi a děti v jednom umyvadle… Město je typickým přímořským letoviskem s hlavní orientací na turisty. Nalézáme zde desítky cestovních agentů, kteří Vám ochotně zabukují cestu/skok/ponor kamkoli a s kýmkoli. Adam s Ivetou si vybírají potápění a na druhý den si bukují 5-ti denní kurz k získání certifikace. Vyšlo jim to tak, že jsou v kurzu sami dva, takže mají věru individuální přístup :)
Dopoledne přijíždíme na Rainbow Beach, kde si chceme půjčit nějakého džípa s pohomen na 4 kola (jinak by nás totiž na Fraser „Písečný ostrov“ nepustili). Všechno je pronajaté (asi na tom něco bude, že si to všichni rezervují předem). V poslední půjčovně nám říkají, že už mají také všechno půjčené, ale že jeden jeho známý, který má půjčovnu hned vedle se odpoledne vrátí z Fraser a tak se domlouváme a čekáme. Asi ve dvě hodiny jedeme zpět. My holky, čekáme v našem fordíkovi a kluci se jdou zeptat. Asi za čtvrt hodiny vyjíždějí s nějakým pánem v džípu a někam jedou… Zvláštně na nás mávají a ukazují, tak si z toho usuzujeme, že to asi jedou vyzkoušet…
Dnes přijíždíme na zatím jedno z nejhezčích míst Austrálie. LP ho označuje za Tahiti Austrálie místo vašich snů o ideální dovolené. Vydáváme se na obhlídku městečka, ale již při příjezdu je vidět nádherný přístav a azurové moře, při obhlídce zamlouváme na druhý den výlet lodí po přilehlých ostrovech. Cesta zahrnuje jídlo, návštěvu pláží a i šnorchlování. Na koupání moc není, ale holky se dušují, že půjdou do vody, tak uvidíme zítra:) Kemp zabíráme rovnou na dvě noci. Kemp je nádherný, všude čisto a kuchyň je plně vybavená snad všemi spotřebiči. Holky jdou rychle vařit oběd a kluci společně staví stany, abychom ušetřili co nejvíce času a mohli se vydat do města. Po chvilce se mezi stany promenáduje varan (goanna) asi metr dlouhý. Všichni si ho fotí, on si ale nikoho nevšímá a po chvilce zmizí. Už jsme také konečně zjistili, jaké že zvířátko nám kradlo těstoviny v Husskisonu na Jervis Bay. Byl to possum a údajně je jich tu všude hodně. Další zvěř, která je na obtíž skoro v každém kempu jsou zdejší krocani, kteří jsou občas plašší, ale oni se nezdají, vybírají popelnice a jakmile je někde jídlo nebo se vaří, jsou tam jako první. A jelikož nás naštvali, protože jeden krocan pokakal Míšovi igelitku, tak kluci neváhali a nastažili past. Seděli na židličkách s připravenou vodou a návnadou. Pohazovali kolem oříšky a jakmile se objevili, ihned zaútočili a stříkali na ně vodou.
Z Fraseru odjíždíme dál směrem na sever a dorážíme do městečka Maryborough, kde kempujeme v kempu za zatím nejnižší cenu a to pro všechny 4 pouhých 21 AUD. Paní recepční počítala na prstech a po pár vteřinách došla k této směšné částce. Ráno se probouzíme ale zimou a velkým hlukem aut, protože kemp byl hned u hlavní silnice. Dokonce máme ráno namrzlou kapotu u našeho Fordíka! Nasedáme do aut a vyrážíme směr Rockhampton, město, kudy prochází obratník Kozoroha. Zastavujeme u informací a ptáme se, kdeže se ten obratník nachází. Paní si myslí, že si z ní dělame srandu, ale když vidí naše nechápavé obličeje, tak ukazuje jen před nás…Obratník Kozoroha stojí totiž dva metry od informací. Tak jsme si to úplně nepředstavovali, tak děláme fotky a jedeme dál.
Hned brzy ráno vyrážíme do ZOO Steva Irvina (vstup $ 41). Jen pro připomenutí, je to takový ten trošku blázen, který lovil v buši krokodýly a hady a všemožnou nebezpečnou havěť a ty nejzlobivější kousky dovezl do zoo, aby v buši nedělali problémy.. Asi před 2 lety zemřel na bodnutí rejnokem do srdce. Hned u vchodu narážíme na sochu Steva a jeho rodiny, je chvíli po otevření, ale už je tu dost lidí. Hned u vchodu se Páju s Míšou snaží napálit s nám známým trikem: V dece zabaleným koalou, kterého si nebohý turista pohladí, v tu chvíli vylítne jen chovatelova ruka s maňáskem a druhý chlapík hned fotí vytřeštěný výraz nebohého napáleného. Nedali jsme se a míříme dál.. Máme štěstí, procházíme totiž pavilonem ptáků zrovna, když je krmení, takže všude kolem nás lítají všemožní papoušci a nějací barevní holubi a vůbec jim nevadí, že jsme jen půl metru od nich. Dále je pavilon koal, kde u stromu jsou nápisy, že tam je (respektive spí) nějaká koala. Jsou docela vysoko, takže je vidět vždycky jen nějaké šedivé klubíčko.. Dál už jsou koaly s chovatelkou, tak fotíme… Opět ale koaly jen spí… popřípadě otočí jen hlavou… Ty snad spí 25 hodin denně…:-) Nejvíc se těšíme na pavilon klokanů.. Všude kolem nás pobíhají a jsou čilí… jsme nadšení, ale nemáme pro ně krmení, které se dá bohužel koupit jen u hlavního stadionu. Je čas první show ale ještě cestou krmíme slony. A už sedíme na tribuně a čekáme na šou – nejdříve sloni, ptáci, kteří lítají všude kolem, hadi a nakonec krmení krokodýlů… Dokonce dostáváme instruktáž, co dělat, když nás kousne had… To snad ale potřebovat nebudeme… Nakupujeme klokaní jídlo (ještě si stihnu pohladit malého pískajícího čuníka, kterého krmí z lahve. Ježiš, ten je roztomilej!!) a jde se ke klokanům… Už tu ale jen tak polehávají a to je čas oběda! Asi dva k nám přiběhnout, zbytek obcházíme. Nadšeně nastavujeme ruku s nějakou sušenou kukuřicí a s čímsi namletým… vypadá to jak krmení pro morčata… Takhle blbneme asi hodinu až jsou klokani přejedení a asi úplně na větvi z jídla taky moc nejsou(tak já bych taky nebyla nadšená, kdyby mi všichni pořád dávali to samé..), tak už je polehávají a ani hlavu nezvedou, když se jim tam snažíme strčit nějaké jídlo… A hurá na další zvířata: vombati, hadi, tygr, emu, ježura, krokodýly (těch jich je tu fakt hafo-asi polovina ZOO…asi moc zlobili! Tady se ale jen tak vyhřívají na sluníčku, ještě že tak… ), aligátory, velblouda, dinga, kazuáry (emu s modrou hlavou), želvy, tasmánský čert (čekali jsme nějakého většího tvora a ono je to jak malé černé a hubené prasátko s červeným nosem..) a krmení vyder.. Zoo poměrně velká, ale dá se v pohodě projít i za odpoledne, pokud nechcete jít na všechna šou, co tu dělají. Jinak den je uplně ideální.
Jsme v dalším státě Austrálie,už v našem 4 - Queenslandu. Při prohlídce města zamířujeme do City hall, kde dost starodávným výtahem jedeme nahoru do věže. Sice odtud není nic moc vidět, ale jsme tam v době, kdy zvoní zvony a je to teda dost rámus. Cestou dolů výtahem nám pán vypráví o historii a co je zvláštní, že ciferník hodin není ze skla, jak by se na první pohled zdálo, ale z opálu. Mapka v průvodci není moc přesná, takže malinko bloudíme městem, až zastavujeme u hodinářství. Adam kouká, které Omegy ještě nemá, včetně speciální olympijské edice (prý bude mít brzy narozeniny, takže kdyby někdo chtěl, takovému dárku se nebrání a málem si ani nevšimneme reklamy za nimi. Na reklamě na Olympijské hry je nadpis: Czech Lokomotiv a na nich běžící Emil Zátopek. Pomalu kolem parlamentu procházíme až na nábřeží. Narážíme na umělou lagunu, kde to vypadá jak na nějaké pláži. Písek, palmy.. Jedna část je vyhrazena pro plavce a druhá pro vodní pólo v kánoích.. No, ještě trochu větší teplo a taky bychom tam skočili.. Po obědě máme sraz s Pájou a Míšou a jedeme dál na sever. Tento den bychom mohli nazvat Adamův smolný den..:-) Při cestě z Brisbane Adam zapomněl dát na kruháči přednost, ale naštěstí se nic nestalo.. Vidíme po dlouhé době Coles, tak vyrážíme nakupovat zase nějaké zásoby. Doslova vytlačení jiným autem se zařazujeme do špatného pruhu, vedle je ještě jeden a tak věříme, že ten může pouze rovně, tak že se k němu nenápadně přidáme…ale omyl..pani vedle taky zatáčí..no, málem další bouračka na světe, ale opět se štěstím vyvázneme bez škrábance.. no..Adam vypadá ,že to byla jeho poslední hodinka..ale v obchodě zase trošku pookřeje.. Máme to kousek do kempu, tak věříme, že už je to pro dnešek všechno.. Ale není.. Pája uklízí košik dál od auta.. nasedáme a najedno Pája křičí: Jede na nás vozejk(dokonce ten náš..) uff..ale i tomu jsme se naštěstí vyhnuli a pokračujeme do bezpečí kempu. V kempu si půjčujeme klíč od ledničky, abychom zase namrazili naše boxy do ledničky.. Klíč visí na takovém obrovském přívěsku, který se ani nevejde do kapes. Paní dáváme zálohu na klíč a ještě žertujeme, že to se snad ani ztratit nedá.. Omyl!! Dá!! Jenže v lednici máme jídlo na večeři a office už je zavřená a co teď.. Máme hlad, tak se odhodláme jít vzbudit paní, aby nám dala nový klíč.. myslí, si že si děláme legraci, ale nakonec nám náhradní klíč dá.
Neveselá vložka: Dnes zažíváme opět menší trable s naším Fordem a sice začíná v něm divně klepat, což není ani trochu dobré znamení, počáteční ignorace za pomoci hlasitého rádia se stává nemožnou, takže jsme nuceni navštívit opět servis. Stavíme ve městě Ballina (40km před Byron Bay) a dovážíme auto k místnímu servismanovi. Po prvotním zděšení co to auto dělá za zvuk, se opravář dušuje, že do hodiny bude hotovo a že cena nepřesáhne $100. Relativně potěšení vyrážíme na pochůzku městem, po 5minutách a zjistění, že ve městě absolutně nic není (respektive stojíme na hodně špatné straně města, kde jsou jenom dílny a benzínky), ostatní jdou na seafood, na mě zbyly jenom hranolky, o které jsem si mega spálil patro:(. Po hodince jsme zpět v servisu a zjišťujeme, že servisman někam odběhl pro náhradní díl a zároveň se dozvídáme nový čas opravy. Abych to zkrátil, po dalších dvou hodinách jsou vyměněna dvě ložiska a přehozeny gumy ze předních na zadní. Nevím, jak dlouho toto trvá, ale „nám“ to trvalo bezmála čtyři hodiny a stálo nás to $155 bez účtu (tedy bez daně – zdravím mámu:) a vyrážíme dále…
Kolem poledního přijíždíme do jednoho z nejznámějších měst na Zemi – do Sydney. Ubytování nacházíme, po prvotním šoku z náhlé kumulace více lidí a více aut na jednom místě, relativně snadno. Bydlíme ve čtvrti King Cross, což má být dosti divoké místo, ale ani mi to tak nepřijde. Do centra je to pár minut pěšky nebo jednu stanici metrem. První den se samozřejmě jdeme podívat na jednu z nejvíce poznávaných budov světa (aspoň to tvrdí průvodkyně) Sydney Opera. Fotografie z různých úhlů a za různého světla vidíte kolem, a jedním slovem je pěkná. Celý první den trávíme chozením po Sydney, focením a sháněním druhého objektivu k foťáku, bohužel cena je takřka dvojnásobná oproti US, takže nakonec nekupuji.
Ráno vyjíždíme ze Sydney a tešíme severní teplejší počasí. Hmm, místo toho celý den prší. Míša vyčetl v průvodci, že někde poblíž Nelson Bay je zpívající most. Bohužel po příjezdu zjišťujeme, že je to na druhé straně zátoky – jenže je velká, takže je to dalších 60 kilometrů navíc. Konečně jsme v Hawks nest, kde by měl být toužený most… Je to obyčejná lávka přes řeku.. To i Barrandovský most je zajímavější… No, nic. Jedeme dál. Hledáme nějaké kemp, všechny jsou tu nějak předražené. Tak hledáme a hledáme až je zase tma. Zastavujeme u jednoho, kousek od jezera, krásné palmičky.. Idylka do té chvíle, než člověk vystoupí z auta.. Strašně to tam smrdí, že si člověk připadá jak v kravíně. Taky drahý, tak nám pani doporučuje kemp asi 4 kilometry daleko. Jedeme tedy tam, odbočku ze silnice najdeme, ale to je vše, pak už není nic.. jen silnice. Takže se vracíme zpět.. asi už aklimatizovaní, protože vůni krav už ani nevnímáme. Kemp je plný pavouků. No, fuj, vypadá to, ale že spí, tak se rychle najíme a jdeme do bezpečí stanu. Zlatý studený jih bez osminohých potvor. 7. 8. 2008 Kempsey, South west rocks(vězení) Naše první závada na autě, která nejde spravit izolepou – nefungují ostřikovače. V opravně nám říkají, že je to „very simple“. Pro naše chlapce to moc simple není, takže zajíždíme do dalšího autoservisu. Abych jim nekřivdila… V opravně jsou na to tři chlapíci a taky jim to chvíli trvá. A je zase vše v pořádku a jedeme dál. Míša opět vyčetl v průvodci, že v městečku South west rocks je nějaké vězení. Říkáme si australská „Skála“, tak nadšeni razíme. Po příjezdu a zaplacení 5 dolarů za jednoho, toho tam opravdu k vidění moc není: muzeum se skládá ze dvou vitrínek a venku jsou 2 řady dvoupatrových cel a jinak nic. Už asi nenecháme číst Míšu průvodce :). Je krásně, tak sjíždíme asi 5 minut k zátoce, kde vaříme oběd a chlapci jdou poprvé vyzkoušet vodu.
Ráno vyrážíme na prohlídku hlavního města. Svítí sluníčko, ale předpověď hlásí 10 st. Začínáme (podle průvodce) u nového parlamentu, ale je něco po osmé a prohlídky začínají až od devíti. Jdeme tedy zpět k autu pro svetry, čepice a rukavice, jelikož jsme nějak podcenili ranní teplotu. Nabaleni vyrážíme na prohlídku starého parlamentu. Jsou u něj nějaké stany, říkáme si,že jsme nemuseli hledat motel, ale přespat rovnou v centru v kempu..když se podíváme pozorněji, není to kemp.. ale místní (asi bohatší-když mají stan) bezdomovci.
Je deštivo, pobřežní cesta zatím nikde.. jen pole a pasoucí se kravičky. Přejíždíme hranice státu Victorie a Nového Jižního Walesu.
První noc pod stanem spíme v malém městečku Bega, kam jsme dorazili už po třetí hodině odpoledne – ponaučeni včerejškem jsme nechtěli trávit další noc v autě. Na noc se pěkně nabalíme, ale asi jsme se nabalili málo, protože když v 7 hodin vstáváme, tak jsou 3 stupně. Radši ani nevědět, kolik bylo v noci.
Zastavujeme se v městečku Narooma, kde je pěkný přístav. Voda je tu kupodivu nádherně čistá.
Ještě než padne tma, která je tu opravdu brzy (kolem 17:00), vyndáme naše kuchyňské náčiní a k večeři se vaříme těstoviny s vajíčkem a párkem. Než všechno sníme, padá pomalu tma a tak jdem jen 50m dál umýt všechno nádobí. Trocha těstovin zůstala v hrnci, tak se shodujeme, že je necháme na ráno do polévky. U dřezu jsme všichni 4. Holky myjí a utírají nádobí, kluci fungují jako držák, abychom nedávali čisté nádobí na špinavou zem. Když se vracíme ke stanům, kluci volají, ať jsme zticha a vyndáme rychle foťák. U našeho hrnce se zbytkem těstovin pobíhá malé zvířátko (viz foto) a kradeee z hrnce naše těstoviny na ranní polévku :) Fotíme a smějeme se, ale po chvilce nás humor opouští. Míša ho nejdřív krmí, ale nějak si na nás zvykl a je tak oprsklý, že se v klidu prochází přímo u našich stanů a nohou! Chceme už jít spát, ale klukům to nedá, tak ho chtějí vyplašit a začínají ho polévat vodou! Snad to pomáhá, tak zalézáme do stanů a jdeme spát.Tato noc je zatím nejteplejší, která nás ve stanu potkala :)